FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO

KROMPIRJEV RAK - SYNCHYTRIUM ENDOBIOTICUM (SCHILBERSKY) PERCIVAL

Gostiteljske rastline

Parazitsko živi samo na rastlinskih vrstah iz družine Solanaceae, predvsem pa vrste iz rodu Solanum. Pomembna gostiteljska rastlina je tudi paradižnik in plevela kot sta Solanum nigrum (pasje zelišče) in S. dulcamara (grenkoslad).

Bolezenska znamenja

Gliva okužuje vse podzemne in nadzemne organe krompirja razen korenin. Od podzemnih organov okužuje kalčke, stolone, mlade gomolje, pri starejših gomoljih pa očesca (tam kjer je meristemsko tkivo). Zaradi intezivne delitve okuženih tkiv nastanejo bradavičasti izrastki raznih oblik in velikosti. Na začetku so tumorji svetli, s starostjo pa potemnijo. Površje izrastkov je nagubano in hrapavo in spominja na cvetačo. Pozneje je bolj ali manj pokrito z rjavimi točkami, zimskimi trosovniki (sporangiji). Izrastki so znotraj gobasti in podvrženi gnitju in razpadanju.

Razvojni krog

Primarno okužbo izvršijo zimski trosovniki. Ti kalijo s kličnim mehurčkom v katerem je veliko število enoceličnih zoospor z enim bičkom. Te okužijo meristemsko tkivo. Okužene celice nabreknejo, sosednje celice pa se zaradi delovanja kemičnih snovi začno nenormalno hitro deliti. Po dveh tednih se oblikuje posebno ležišče (prosorus) in v njem 4 - 9 letnih trosovnikov. Vsak od teh trosovnikov vsebuje okoli 300 zoospor. Te izvršijo sekundarne okužbe.

Število sekundarnih ciklusov je odvisno od dejavnikov okolja. Navadno traja ciklus 10 do 14 dni. Če kopulirata dve zoospori nastane zigota. Ta prodre v gostiteljske celice. Po kariogamiji se razvije trajni ali zimski trosovnik. Ti lahko ohranijo svojo vitalnost v tleh 30 in več let.

 

Bolezen lahko razširjamo tudi z okuženimi gomolji. Na krajše razdalje jo razširjamo z kontaminirano zemljo na čevljih, orodju in kmetijski mehanizaciji. Prenaša se tudi z gnojem, ker gredo trajni trosovniki nepoškodovani skozi prebavila živali.

Varstvo

Krompirjev rak je karantenska bolezen. Najbolj učinkovit način varstva je žlahtnjenje in saditev odpornih sort krompirja. Širjenje okužbe preprečujemo z zakonsko predpisanimi ukrepi.

New Page 1
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za zdravstveno varstvo ratlin